DSCN8727 800x600W dniach 17-28 marca 2014 r. uczniowie Ośrodka Kształcenia Zawodowego „Profesja” w Radomiu uczestniczyli w stażu zagranicznym w zakresie projektu pt. „Doświadczenia i nowe trendy w zagospodarowaniu ciągów komunikacyjnych”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizowany był w Centrum Kształcenia Budowlanego w Magdeburgu w Niemczech jako część programu „Leonardo da Vinci”.

 

 

Celem projektu jest zaspokojenie potrzeb zawodowych uczestników, które będą miały duży wpływ na dalszy rozwój zawodowy oraz zwiększenie mobilności na polskim i europejskim rynku pracy.

W stażu wzięło udział 18 uczniów. Młodzież uczestniczyła w zajęciach praktycznych i pobierała lekcje języka niemieckiego zawodowego. Zajęcia praktyczne odbywały się w Centrum Kształcenia Budowlanego w Magdeburgu, gdzie uczestnicy wykonywali ciągi komunikacyjne z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Dodatkowo mieli okazję wymienić doświadczenia z rówieśnikami zza zachodniej granicy, co sprzyjało pogłębieniu znajomości języka niemieckiego i kultury kraju goszczącego. Pod względem merytorycznym zajęcia nadzorowali niemieccy nauczyciele zawodu. Z kolei nauka języka obcego zawodowego odbywała się w sali konferencyjnej mieszczącej się w internacie Centrum Kształcenia w Magdeburgu, w którym młodzież była zakwaterowana.

Równocześnie realizowano program kulturowy. W Berlinie przewodnik oprowadził uczniów po Bundestagu – jednej z izb parlamentu niemieckiego i przybliżył im historię Bramy Brandenburskiej. W Magdeburgu młodzież zwiedzała Zieloną Cytadelę (tzw. Hundertwasserhaus) – postmodernistyczny kompleks mieszkalny oraz liczne muzea i kościoły. Uczestnicy projektu mieli również okazję zobaczenia Poczdamu.

Podczas wyjazdu uczniom towarzyszyło dwóch opiekunów-nauczycieli języka niemieckiego, którzy dzięki biegłej znajomości języka zapewniali młodzieży stały kontakt z obcą mową i ułatwiali komunikację z lokalną społecznością.

Udział w stażu zwiększa szansę jego uczestników na przyszłe zatrudnienie lub stworzenie własnego miejsca pracy. Dodatkowym atutem projektu jest nawiązanie kontaktów z firmami i przedsiębiorcami niemieckimi, co może zaowocować znalezieniem zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej.

Każdy z uczniów otrzymał dokument Europass Mobility potwierdzający nabyte umiejętności i kwalifikacje. Rangę dokumentu podnosi fakt, że jest on wydawany przez Agencję Narodową Europass Mobility i Centrum Kształcenia Budowlanego w Magdeburgu. Dokument ten został spisany w dwóch językach: polskim i niemieckim, co umożliwia mobilność zawodową na rynku europejskim.

Centrum Kształcenia Budowlanego w Magdeburgu to duży ośrodek szkolenia zawodowego, który od wielu lat prowadzi kształcenie i doskonalenie zawodowe związane m.in. z budownictwem i drogownictwem. Ośrodek posiada bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, w tym nauczycieli przedmiotów budowlanych, brukarzy i pedagogów wdrażających kompetencję międzykulturowej komunikacji.

Był to drugi i ostatni wyjazd grupy młodzieży w ramach programu „Leonardo da Vinci”. Poprzedni odbył się w listopadzie 2013 r.

 

 

Projekt pt "Doświadczenia i nowe trendy w zagospodarowaniu ciągów komunikacyjnych"

jest realizowany w ramach projektu systemowego "Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo" w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.4 - Otwartość systemu oświaty w kontekście uczenia się przez całe życie, Poddziałanie 3.4.2 - upowszechnianie uczenia się przez całe życie.

 

Gościmy

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

NAPISZ DO NAS

Kreator formularzy by JoomlaShine

Drogi użytkowniku klikając przycisk  „Wyślij ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swojego adresu e-mail oraz nazwy w celu odpowiedzi na zadane pytanie.

Zgodnie ztreścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektyw 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119/1 z 4.5.2016 r.)

Informuję, że Administratorem Pani/Pana danych osobowych będzie "PROFESJA” Ośrodek Kształcenia Zawodowego Iwona Wiśnik, 26-600 Radom, ul. Biznesowa 7. Pani/Pana dane osobowe będa przetwarzane tylko w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na zadane pytanie. Dane nie będa udostępniane, z wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu.

KONTAKT

PROFESJA Ośrodek Kształcenia Zawodowego

ul. Biznesowa 7

26-600 Radom

(teren dawnych Zakł. Metalowych za sklepem LedaSport),

KURSY:   tel (48) 363 35 01

                  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SZKOŁY: tel: (48) 360 13 56

                  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW:      www.profesja.radom.pl